577 587 763 | 531 797 465 | 608 491 945
mateusz.chrapkowicz@domymax.pl | sabina.wadon@domymax.pl | biuro@domymax.pl

Różnice pomiędzy domem pasywnym a domem energooszczędnym

Różnice pomiędzy domem pasywnym a domem energooszczędnym

Jak podaje najstarsza definicja dom pasywny to dom o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną jest to około (15 kWh/m2/rok). Komfort termiczny jest zapewniony przez pasywne źródła ciepła (w skrócie źródłem ciepła według tych założeń są mieszkańcy, urządzenia elektryczne, ciepło słoneczne, a ponadto ciepło odzyskane z wentylacji). Budownictwo pasywne nie potrzebuje źródła aktywnych systemów ogrzewania.

Dom energooszczędny

Jeśli chodzi o budynek energooszczędny jest on typem budynku który traci względnie mało energii cieplnej. Według wielu obliczeń oraz wszelakich standardów jest to dom który zużywa do 50% mniej energii ogrzewania niż dom tradycyjny.

Do budowy domu pasywnego jak i domu energooszczędnego należy stosować najlepsze dostępne materiały

Odpowiednie wykonanie domu wymaga fachowej wiedzy , już na etapie samej koncepcji, a także w fazie projektowania. Dom pasywny powinien być przygotowany na płycie odpowiednio ocieplonej (przeczytaj o naszej niesamowitej technologi <kliknij>, a nie dla przykładu jak to ma miejsce w przypadku budynków tradycyjnych – tradycyjnych fundamentach.

W płycie fundamentowej możemy już pomyśleć o posadowieniu systemu grzewczego – chodzi tutaj o niezwykle wydajne ogrzewanie podłogowe. Wybór stolarki drzwiowej czy też okiennej to również bardzo ważny element, który spowoduje że dom będzie domem spełniającym standard budynku pasywnego. Odpowiedni montaż tych elementów oraz dbałość o jakość wykonania to jedna z podstawowych zasad, aby zapewnić mu odpowiedni poziom zapotrzebowania na energię oraz w przyszłości energooszczędność, gdyż ta w zasadzie jest najważniejszym elementem budynku pasywnego oraz energooszczędnego.

Oczywiście w przypadku domu pasywnego lub też domu energooszczędnego (chodź w mniejszym stopniu) jest związana z większymi kosztami. Natomiast jeśli chodzi o myślenie przyszłościowe zapewnia to dużo mniejszy wydatek na comiesięczne ogrzewanie domu wykonanego w nowoczesnej technologii. Zwraca się to wbrew pozorom bardzo szybko oraz mieszkanie w takim domu (dom pasywny i dom energooszczędny) jest dużo bardziej przyjaźniejsze niż mieszkanie w domu z tradycyjnych fundamentów, ze względu na brak wahań temperatury. 

Domy pasywne i ich ekologiczność

Jeśli chodzi o przyjazność konstrukcji pasywnych jak i energooszczędnych są to budynki które w dobie wszechogarniającego nas globalnego ocieplenia oraz rosnących rachunków za media są najlepszym rozwiązaniem.

W wielkim skrócie dom jest naturalnie ciepły w związku z czym nie wydajemy dużo pieniędzy na ogrzewanie (kwota to około 300 zł za dom powierzchni 100 m2.) przez co chronimy naszą planetę przed globalnym ociepleniem.

Szybkość  budowy

Szybkość budowy domu w technologi pasywnej lub budowa domu w technologii energooszczędnej jest w przypadku naszej firmy niesamowita czas realizacji w przypadku naszej firmy jest to około 2 miesięcy.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Z pośród tylu niesamowitych projektów domów każdy znajdzie swój wymarzony kąt który zadowoli jego i jego rodzinę.