577 587 763 | 531 797 465 | 608 491 945
mateusz.chrapkowicz@domymax.pl | sabina.wadon@domymax.pl | biuro@domymax.pl

Na czym polega fenomen domów pasywnych?

Dom pasywny to nowoczesny piękny dom który wystarczy nagrzać energią osób w nim mieszkających lub energią słoneczną, brzmi trochę jak materiał reklamowy albo niczym film powrót do przyszłości.

Koncepcja

Nie, to nie bajka, pomysł na budowanie w technologii pasywnej wziął się z tego by jak najmniej ludzie który mieszkają w takim domu płacili za ogrzewanie możliwie jak najmniej.

 

Ile trzeba wydać za ogrzewanie ?

Jeśli chodzi o koszta ogrzewania domu pasywnego są one bardzo znikome ponieważ przeciętnie dom pasywny zużywa około 15 kWh/(mkw./rok).

 

Technologia domów pasywnych

Projekt domu pasywnego zazwyczaj opiera się na prostej nieskomplikowanej bryle. W celu minimalizacji strat ciepła konieczne jest uzyskanie właściwego współczynnika A/V. Określa on stosunek powierzchni przegród zewnętrznych, stykających się z powietrzem i gruntem do całkowitej objętości domu. Im niższy jest ten współczynnik, tym lepiej ponieważ mniejsze mamy straty ciepła. Aby sprostać założeniom domu pasywnego, przyjmuje się, że jego bryła powinna mieć jak najprostszą bryłę.

 

Ekologiczność domów pasywnych

Budując dom pasywny w realny sposób przyczyniamy się do zminimalizowania emisji do otoczenia substancji zanieczyszczających środowisko takich jak dym z komina (palenie ekogroszkiem, węglem, drewnem wydziela niebagatelnie ogromną ilość zanieczyszczonego powietrza). Całe szczęście alternatywne źródła energii mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjny węgiel, którego spalanie ma ogromnie negatywny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy (smog, globalne ocieplenie klimatu).

 

Dom ma wpływ na zdrowie i samopoczucie

Warstwa która jest stosowana do izolacji w domach pasywnych gwarantuje utrzymanie stałej, najbardziej optymalnej temperatury, niezwykle potrzebnej dla naszego samopoczucia. Dodatkowo technologie, stosowane podczas projektowania domu pasywnego, pozwalają na efektywne wykorzystanie przestrzeni, dzięki czemu uzyskujemy lepszej jakości akustykę wewnątrz oraz ochronę przed hałasem z zewnątrz.

Ponadto do pozostałych najistotniejszych zalet budownictwa pasywnego, o których warto wspomnieć należą: • Stosowanie wyłącznie dobrych gatunkowo materiałów, gwarantujących najlepsze parametry cieplne, • Relatywnie niska cena, przy wykorzystaniu odpowiedniej technologii (np. wnoszenia obiektu z elementów prefabrykowanych), • Bazowanie przez większość roku na naturalnie występujących źródłach ciepła (takich jak mieszkańcy budynku, promienie słoneczne oraz standardowe wyposażenie gospodarstwa domowego) i dogrzewanie wnętrza wyłącznie w przypadku wyjątkowo niskich temperatur otoczenia, • Elastyczny i indywidualnie dostosowywany do konkretnych projektów katalog.