577 587 763 | 531 797 465 | 608 491 945
mateusz.chrapkowicz@domymax.pl | sabina.wadon@domymax.pl | biuro@domymax.pl

Dom szkieletowy – wady i zalety

Dom szkieletowy – wady i zalety

Stoisz przed wyzwaniem związanym z budową nowego domu? Zależy Ci na czasie, dlatego chcesz przyspieszyć ten proces? Wystarczy, że otworzysz się na innowacyjne koncepcje i wybierzesz odpowiednią technologię. Aktualnie dostępnych jest wiele interesujących opcji. Planując działania w tym zakresie, możesz na przykład wziąć pod uwagę możliwość zamieszkania w jednorodzinnym, wolnostojącym domu szkieletowym, stanowiącym alternatywę dla klasycznego, murowanego obiektu. Jednak trzeba podkreślić, że to rozwiązanie ma swoich zwolenników, ale też przeciwników. Zatem dlaczego wskazana opcja zasługuje na uwagę? A co może budzić pewne wątpliwości? Sprawdź, jakie są główne wady i zalety domów szkieletowych. Wszechstronne przeanalizowanie wszystkich minusów oraz plusów pozwoli Ci podjąć świadomą i dobrze przemyślaną decyzję.

Zalety domów szkieletowych

Co sprawia, że domy szkieletowe cieszą się rosnącą popularnością? Do tego typu inwestycji zachęcają ich liczne zalety. Na tej liście umieszcza się przede wszystkim oszczędność czasu. Domy powstające w technologii szkieletowej wznoszone są zdecydowanie szybciej (średnio są to cztery miesiące), niż murowane budynki mieszkalne (wykorzystuje się prefabrykaty, a więc gotowe elementy, przeznaczone do montażu), a na placu budowy o wiele łatwiej utrzymać porządek, ponieważ znajduje się tam mniej odpadów. Mało tego rozpoczęcie budowy może nastąpić w dowolnym momencie – warunki atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku nie mają tutaj żadnego znaczenia. Wszelkie niezbędne prace związane z postawieniem domu szkieletowego wykonuje się chociażby wtedy, gdy na zewnątrz panują jesienne lub zimowe niskie temperatury. Spory atut stanowi więc brak sezonowości, czyli całoroczny cykl budowlany. Zatem jest to rozwiązanie odpowiednie dla osób, które szybko chcą urządzić się w nowym domu i rozpocząć w nim kolejny rozdział swojego życia.

Dodatkowo trzeba podkreślić, że domy szkieletowe są atrakcyjne wizualnie i potrafią z łatwością dopasować się do architektury murowanych obiektów znajdujących się w ich najbliższej okolicy. Najczęściej mają drewnianą lub klasyczną elewację. Większych kłopotów nie sprawia też późniejsza modernizacja, rozbudowa, czy przebudowa, pozwalająca dopasować cechy budynku do zmieniających się potrzeb domowników. Co, poza wymienionymi kwestiami, przyczynia się do tego, że domy szkieletowe stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnego budownictwa? Trzeba podkreślić, że tego typu konstrukcje mogą powstać nawet na wymagającym terenie.

Ponadto wybudowanie domu szkieletowego prowadzi do optymalizacji kosztów. Nakłady inwestycyjne są tutaj o wiele mniejsze niż w przypadku budynków murowanych wyróżniających się analogicznymi parametrami użytkowymi i technicznymi. Oszczędności finansowe generuje także fakt, że kolejna zaleta domów szkieletowych to energooszczędność pozwalająca obniżyć rachunki za ogrzewanie – szczególne znaczenie ma informacja, że ściany takiej konstrukcji zabezpiecza się wysokogatunkowymi materiałami izolacyjnymi. W tym miejscu warto też wspomnieć o bardzo dobrych parametrach akustycznych (zastosowane surowce chronią przed hałasem i wyciszają wnętrza, zapewniając mieszkańcom upragniony spokój).

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na projekt domu szkieletowego? Uwagę przyciąga długa żywotność takiego obiektu, pozwalająca na jego wieloletnią i bezproblemową eksploatację. To doskonała inwestycja w przyszłość swojej rodziny, ponieważ budynek mieszkalny o konstrukcji szkieletowej, która jest lekka, stabilna i wyjątkowo trwała, można z powodzeniem określić mianem bezpiecznego domu dla pokoleń.

Widać więc, że zalety domów szkieletowych mają zróżnicowany charakter i można je dostrzec na wielu płaszczyznach: finansowo-ekonomicznej (i to na etapie budowy, ale też eksploatacji), technicznej, technologicznej oraz aranżacyjno-wykończeniowej.

O jakich wadach należy wiedzieć? Słabe strony domów szkieletowych

Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że oprócz zalet, dom szkieletowy ma również pewne wady. Choć właściwości należących do tej pierwszej kategorii jest zdecydowanie więcej, Które z nich odgrywają w praktyce najistotniejszą rolę? Niekiedy można spotkać się ze stwierdzeniem, że utrudnieniem jest brak możliwości rozłożenia w czasie wydatków, co może mieć miejsce w przypadku obiektów murowanych, których budowa, właśnie ze względów ekonomicznych, trwa czasem nawet kilka lat. Przy domach szkieletowych wymagane jest przygotowanie od razu całej wymaganej kwoty.

Ponadto tworzenie takich konstrukcji wiąże się z zastosowaniem zaawansowanej technologii, precyzyjne wykonanie wszystkich prac należy więc powierzyć w ręce godnego zaufania wykonawcy. Stawiając na współpracę z profesjonalistami, którzy mają już na swoim koncie wiele podobnych realizacji, zyska się pewność, że podczas budowy domu szkieletowego wykwalifikowani oraz doświadczeni fachowcy wykażą się dużą dokładnością i zadbają o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, co pozytywnie przełoży się na jakość całej konstrukcji.

Dla niektórych osób wadą domu szkieletowego będzie fakt, że jego ostateczna aranżację trzeba zaplanować dość wcześnie, a dokładniej już na etapie opracowywania projektu, aby dodatkowo wzmocnić konkretne fragmenty ścian. Wymagane jest chociażby dokładne określenie lokalizacji poszczególnych elementów wyposażenia każdego z wnętrz znajdujących się w domu szkieletowym – tyczy się to szczególnie umeblowania o większej wadze.

Widać więc, że domy szkieletowe mają o wiele więcej zalet niż wad. Warto o tym pamiętać!

Wady i zalety domów szkieletowych – podsumowanie

Już teraz wiesz, jakie są najważniejsze wady i zalety domów szkieletowych. Poznałeś informacje przekonujące do tego, że nie jest to dobre wyjście, zapoznałeś się także z argumentami przemawiającymi na korzyść charakteryzowanego rozwiązania. Miej też cały czas na uwadze, że to, co dla kogoś będzie wadą, ktoś inny uzna za zaletę. Teraz pozostaje tylko zapamiętać te wskazówki i wykorzystać je w praktyce, gdy zajdzie taka potrzeba.

Być może już wkrótce razem ze swoją rodziną zamieszkasz w funkcjonalnym domu wybudowanym właśnie w technologii szkieletowej. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, skonsultuj się z ekspertem, który przekaże dodatkowe informacje. Ewentualne wątpliwości możesz też rozwiać, zapoznając się z opiniami osób mieszkających w domu szkieletowym – oni znają od podszewki temat wad i zalet takich obiektów.