577 587 763 | 531 797 465 | 608 491 945
mateusz.chrapkowicz@domymax.pl | sabina.wadon@domymax.pl | biuro@domymax.pl

Budowa domu czy kupno gotowego — jakie wybrać rozwiązanie?

Budowa domu czy kupno gotowego — jakie wybrać rozwiązanie?

Planując własne miejsce do życia, wiele osób staje przed dylematem: czy zainwestować w budowę wymarzonego domu od podstaw, czy może jednak wybrać gotowe rozwiązanie i zakupić nieruchomość na rynku wtórnym? To wybór, który determinuje naszą przyszłość, budżet i styl życia. Oto przemyślenia i porównanie obu opcji, które pomogą Ci podjąć decyzję, czy zaryzykować marzenia o własnym, nowiutkim domu, czy też postawić na wygodę i dostępność gotowych mieszkań. Budowa domu czy kupno gotowego — co wybrać? To pytanie, na które warto znaleźć odpowiedź, zanim ruszysz w drogę ku wymarzonemu lokum.

Budowa domu — o czym należy wiedzieć

Budowa domu to dla wielu nie lada wyzwanie. Chcąc rozpocząć planowanie budowy, najpierw należy określić koszty, jakie jesteśmy w stanie ponieść, stawiając dom. Po oszacowaniu kosztów do przemyślenia jest kwestia czy będziemy ten dom budowali sami, w miarę możliwości, czy w całości powierzymy to zadanie firmie budowlanej. Domy jednorodzinne, czyli jedne z najmniejszych, to przede wszystkim czas, pieniądze i umiejętności. Bez tych ostatnich żadna budowa nie wyjdzie tak, jakbyśmy tego chcieli. Błędy się zdarzają, a zwłaszcza osobom, które bez wiedzy i doświadczenia zabierają się za budownictwo. Jeśli zastanawiasz się, czy budować dom, czy kupić gotowy to wiedz, że przyda się też odpowiednia dokumentacja techniczna, taka jak pozwolenia na budowę oraz dokumenty dotyczące podłączenia mediów do działki. Mapy geodezyjne, badania, a także projekty są również niezbędne, żeby móc rozpocząć samo myślenie o budowie domu.

Co zawiera gotowy projekt domu?

Gotowy projekt domu jest niezwykle ważny, ponieważ stanowi podstawę do rozpoczęcia i realizacji budowy. Nowelizacja prawa budowlanego z 2021 roku spowodowała, że zmniejszyły się nieco wymagania dotyczące projektów budowlanych. Co zawiera gotowy projekt domu po nowelizacji?

  1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu – pokazuje, jak dom jest rozmieszczony na działce, wraz z informacjami dotyczącymi dostępu do posesji, garażu, ogrodu, tarasu i innych elementów zewnętrznych.
  2. Projekt architektoniczno-budowlany – zawiera ogólny wygląd budynku, w tym plany kondygnacji, elewacje oraz przekroje. Obejmuje to również informacje dotyczące układu pomieszczeń, takie jak ilość i rozmiary pokoi, kuchnia, łazienki, korytarze itp. Wpisane są w niego także wszystkie rozwiązania techniczne oraz projektowe.
  3. Projekt techniczny – przedstawia konstrukcję budynku, włączając w to informacje na temat fundamentów, ścian nośnych, stropów, dachu oraz wszelkich innych elementów konstrukcyjnych.

Zmniejszone wymagania mogą pomóc w decyzji, co jest bardziej opłacalne: budowa domu czy kupno gotowego. Określone wymagania projektów budowlanych są ważne i często to właśnie one wpływają na decyzje konsumentów. Gotowy projekt domu, który spełnia nowe standardy prawa budowlanego, zdecydowanie przyspieszy proces zamieszkania w nowym miejscu. Warto jednak zastanowić się, czy spełni on nasze standardy.

Co warto wiedzieć o kupnie nowego domu?

Kupno nowego domu, niezależnie czy będzie to zakup od osoby prywatnej, czy od dewelopera, jest znacznie mniej czasochłonny. Inwestycje cieszą się popularnością, a wraz z nimi cieszą się deweloperzy, którzy wręcz hurtowo rozbudowują nowe osiedla. Zakup gotowego domu nie jest jednak tak kolorowy. Kupując gotowy dom, nie mamy aż takiego wpływu na to, jak będzie on wyglądał, ile będzie miał pokoi oraz kondygnacji. Choć krótszy czas oczekiwania na zamieszkanie wydaje się przekonujący, to niestety poszukiwanie odpowiedniego domu może zająć równie niemało czasu. Kupując gotowy dom, nie mamy żadnego wpływu na zmniejszenie kosztów czy wprowadzenie rozwiązań, już na etapie stawiania fundamentów, które w przyszłości zwrócą nam się z nawiązką.

Dla kogo budowa nowego domu, a dla kogo gotowy projekt?

Budowa nowego domu i zakup gotowego projektu domu to dwie różne opcje, które mogą być odpowiednie dla różnych osób w zależności od ich potrzeb, preferencji i możliwości finansowych. Dla osób, które mają konkretną wizję swojego wymarzonego domu i chcą zrealizować unikalny projekt, dostosowany do swoich potrzeb najlepszym rozwiązaniem będzie budowa nowego domu. Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad procesem projektowania i budowy, w tym nad wyborem materiałów, układem pomieszczeń i wykończeniem nie czekaj i zainwestuj w postawienie własnego budynku. Niestandardowe projekty wymagają niestandardowych rozwiązań. Trudne tereny czy budynki o mniej powszechnych kształtach nie są ogólnodostępne na rynku. Z tego samego powodu warto postawić na budowę własnych czterech ścian.

Jeśli jednak zależy Ci na rozwiązaniach bardziej ekonomicznych, a do tego oszczędzenia czasu, to postaw na gotowe projekty, które są często znacznie tańsze, a do tego dostępne od zaraz. Brak szczegółowych wymagań projektowych to również argument do tego, aby nie zaprzątać sobie głowy tworzeniem projektów budowlanych. Jeśli tak samo, jak czas cenisz sobie zgodność to postaw na gotowy projekt domu, który zgodny jest z polskim prawem budowlanym. Aby nie podjąć pochopnej decyzji, warto zastanowić się, na czym tak naprawdę nam zależy i czego oczekujemy od własnego domu. W obu przypadkach warto skonsultować się z architektem lub specjalistą od budownictwa, aby dokładnie ocenić, która opcja najlepiej odpowiada konkretnym okolicznościom i celom inwestycyjnym.