577 587 763 | 531 797 465 | 608 491 945
mateusz.chrapkowicz@domymax.pl | sabina.wadon@domymax.pl | biuro@domymax.pl

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze projektu domu

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze projektu domu

W dzisiejszym wpisie podpowiadamy na jakie rzeczy trzeba uważać podczas jednego z najważniejszych etapów budowy domu czyli fazie projektowania podejmowaniu decyzji na jaki dom się decydujemy.Często jest tak że o tym czy dom jest dobrze dobrany do wymagań inwestora i jego potrzeb okazuje się kilkanaście lat po budowie domu, dlatego tak ważnym jest by zwrócić uwagę na kilka z poniższych rad dotyczących wyboru projektu budowlanego.

Niedopasowanie projektu domu do wielkości działki inwestora

Bardzo duża ilość inwestorów wybiera projekt domu nie biorąc pod uwagę rozmiarów swojej działki na której ma stanąć dom. Minimalna odległość ściany od granicy działki wynosić powinna 4 metry (jeśli dom jest obok drugiego), wyjątkiem od tej reguły są bardzo wąskie działki, na których granicę tę można zmniejszyć do 1,5 metra. Zaleca się dlatego zakupić projekt po tym jak już będziemy mieć działkę na której będziemy chcieć postawić nasz dom. A nie na odwrót.

Nie uwzględnienie kwestii przyszłości utrzymania domu

jak obnizyć kosztu utrzymania domu

Inwestorzy zapominają o jakże ważnych kwestiach, może nie są one tak ważne w fazie budowy lecz już późniejszego mieszkania. A mianowicie dotyczące jakości materiałów użytych do produkcji naszego domu  eksploatacja domu jest  wtedy zbyt droga, bo wybraliśmy projekt zakładający wykonanie ścian z materiałów słabo izolujących ciepło na przykład ścian nośnych, więźby dachowej.

 Sugerowanie się tylko i wyłącznie wyglądem

Przeglądając katalogi z pięknymi wizualizacjami większość osób sugeruje się ich wyglądem.

Przede wszystkim oznacza to wybór projektu za dużego domu, którego budowa bardzo często przekracza możliwości finansowe inwestora. Za duży dom w przyszłości jest również drogi w eksploatacji. Dlatego też warto przemyśleć kwestię wyboru projektu domu. Trzeba się zastanowić ile i jakie pomieszczenia będą nam potrzebne, wziąć pod uwagę to, kto będzie w domu mieszkał, czy dzieci pozostaną z rodzicami, czy też dzieci będą mieszkać same bez rodziców.

Warunki zabudowy, Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Zanim dokonasz wyboru jakiegokolwiek projektu koniecznie dowiedz się jakie warunki zabudowy ma twoja działka. Może się okazać, że wybierzesz projekt domu znacznie większego, niż jest to dozwolone we wspomnianym wyżej Miejscowym Plan Zagospodarowania przestrzennego. W rezultacie konieczna może okazać się modyfikacja projektu, a nawet kupno nowego.

Właściwa orientacja domu względem stron świata

Wybierając projekt domu bardzo często pomijana jest kwestia usytuowania budynku względem stron świata. Jeśli pierwszoplanowym wymogiem jest budowa budynku energooszczędnego, wybierz projekt z głową pamiętając na przykład, że najbardziej nasłoneczniona jest zawsze południowa elewacja, dlatego też wybierajmy projekt, który uwzględnia spędzanie większości czasu właśnie po tej stronie domu. Nietrafionym pomysłem jest sypialnia od południa. Jeśli nie potrafimy wybrać dobrego pod tym i innymi względami projektu, po prostu skorzystajmy z pomocy doświadczonego zespołu.