577 587 763 | 531 797 465 | 608 491 945
mateusz.chrapkowicz@domymax.pl | sabina.wadon@domymax.pl | biuro@domymax.pl

Dom Jednorodzinny czy mieszkanie?

Dom Jednorodzinny czy mieszkanie?

Dom jednorodzinny czy mieszkanie wady i zalety obu rozwiązań

Wybudowanie swojego własnego kąta w postaci domu jednorodzinnego czy też kupno mieszkania w bloku? Przed takim pytaniem stają wszyscy którzy planują się usamodzielnić i chcą zainwestować w rynek nieruchomości. Całkowite koszta utrzymania często są dość podobne, szczególnie biorąc pod uwagę brak opłat czynszowych w domu jednorodzinnym, które w mieszkaniu dobrego standardu wynoszą czasem ogromne kwoty. Dom natomiast bezapelacyjnie zapewnia większy komfort oraz swobodę, ponadto daje możliwość zagospodarowania przestrzeni na świeżym powietrzu.

Aktualne ceny mieszkań (zwłaszcza dobrze zlokalizowanych i znajdujących się w dużych miastach) są tak wysokie, że wielu z nas zaczyna brać pod uwagę ewentualność zamieszkania w domu na przedmieściach czy nawet poza miastem. Taki dom można nabyć za dużo mniejsze pieniądze niż mieszkanie w centrum.

Propozycja jest zatem bardzo kusząca.

Własny dom jednorodzinny

Zalet domu jednorodzinnego bardzo wiele, co zdecydowanie może zachęcać do posiadania tego typu nieruchomości. Najbardziej oczywistą zaletą mieszkania w samodzielnym domu jest poczucie niezależności i możliwość korzystania z niego tak jak nam się podoba. Tu można bez żadnej skrępowania powitać wiosenny poranek w pidżamie, chodzić boso po ogrodzie, jeść owoce prosto z drzew i robić inne rzeczy, które w mieszkaniu blokowym mogą być niemożliwe do zrealizowania (oczywiście pod warunkiem, że nie będziemy swoim zachowaniem zakłócać spokoju właścicieli sąsiednich posesji).

W domu jednorodzinnym mamy też do dyspozycji dużo więcej przestrzeni niż w mieszkaniu. I to nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz. Umilacze czasu takie jak na przykład taras, piękny ogród czy basen znacząco podnoszą komfort życia i sprawiają, że czerpiemy z niego więcej przyjemności. Podobnie działa cisza i spokój, której we własnym domu nigdy nie brakuje. Wracając tu po męczącym dniu pracy, lepiej wypoczniemy i szybciej zregenerujemy siły – zwłaszcza jeśli dom jednorodzinny położony jest w malowniczej okolicy, gdzie powietrze jest czyste i pozbawione wszechobecnego dziś smogu.

Kształt i wygląd pomieszczeń oraz otoczenia budynku jeśli budujemy go sami to cechy o których decydujemy gdy sami budujemy nasz kąt. Zatem dla pasjonatów gotowania kuchnia może być zatem dokładnie taka, o jakiej marzył, chwile odprężenia po ciężkim  dniu będziemy spędzać w łazience  w której będzie można pomieścić i wannę i prysznic, a pokoje rozlokować tak, by wszystkim domownikom było wygodnie. Przed domem będzie można również zbudować plac zabaw dla pociech w przyszłości. Pewnie uda się też wygospodarować miejsce na wybieg dla psa i posadzić ulubione rośliny tworząc piękny ogród. Odpowiednie ogrodzenie posesji wzmocni nasze poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Szczególnie w dzisiejszych czasach pełnych niebezpieczeństw które można napotkać na niektórych osiedlach.

Mieszkanie w domu jednorodzinnym to nie tylko przyjemności Niestety to prawda. Na właścicielach budynków jednorodzinnych spoczywa bardzo wiele obowiązków, które na ogół wypełniane są przez nich samych. To przede wszystkim dużo więcej niż w mieszkaniu powierzchni do uprzątnięcia i właściwego zadbania o nią. Nawet zwykły trawnik wymaga koszenia, a co dopiero duży ogród? O ile grzebanie w ziemi dla jednych jest czystą przyjemnością, dla innych już niekoniecznie. A przecież wszystkiego trzeba dopilnować, bo w przeciwnym razie teren zarośnie chwastami i nie będzie już cieszył naszych oczu.  Dach trzeba okresowo przeglądać, rynny na bieżąco czyścić, odśnieżyć chodnik oraz schody, itd. Do tego obowiązkowe przeglądy kominów i instalacji (tak jak w przypadku bloków), konserwacja pieca centralnego ogrzewania, dbałość o wywóz śmieci, czyszczenie szamba i wiele innych zajęć.

Mieszkanie w bloku wady i zalety

Wielkomiejskie blokowiska są przeważnie bardzo dobrze skomunikowane z centrum oraz z innymi dzielnicami (dojeżdża tu wiele linii tramwajowych i autobusowych). Trzeba tutaj wspomnieć że zanieczyszczone powietrze w postaci smogu będzie zawsze. Natomiast   nawet jeśli zdecydujemy się na kupno mieszkania nieco bardziej oddalonego od serca miasta, możemy być spokojni, że w najbliższej okolicy nie zabraknie szkół, przedszkoli, żłobków, itd.

Z pewnością będzie też można swobodnie robić tu codzienne zakupu. Na osiedlach nie brakuje bazarków ze żywnością, sklepów przemysłowych, aptek i wszelkiego rodzaju punktów usługowych. Czyha też wiele zagrożeń związanych z bezpieczeństwem takich jak napady rabunkowe, potrącenia przez samochody osobowe( jest to bardziej prawdopodobne niż w przypadku domów jednorodzinnych które to są położone dalej niż bloki).

Poważną kwestią jest też to na jakich sąsiadów trafimy, mogą być oni mili i spokojni natomiast nie zawsze życie jest takie kolorowe. Mogą oni przeszkadzać (hałasować, odtwarzać zbyt głośno muzykę) w porach ciszy nocnej podczas gdy będziemy chcieli się wyspać by wstać rano wypoczęci do pracy a nasze dzieci do szkoły.

Jeśli chodzi o dzieci mieszkanie w bloku jest równie uciążliwe jeśli o nie chodzi ponieważ muszą one się gdzieś bawić na różnych osiedlach co prawda mamy place zabaw dla dzieci oraz nawet w niektórych obiekty sportowe.

Natomiast tak jak już zostało napisane wcześniej… Smog czyli zanieczyszczone powietrze jest zmorą dzisiejszego świata będzie towarzyszyć twoim dzieciom zawsze gdy tylko wyjdą na plac zabaw zaczerpnąć “Świeżego powietrza”. Czynsz który również trzeba płacić za mieszkanie w swoim mieszkaniu również jest bardzo istotnym punktem co miesięcznych opłat, ponieważ jest to tak kuriozalne tak jakbyśmy wynajmowali nasze własne mieszkanie plus jeszcze opłaty za media. Czego w domu jednorodzinnym nie płacimy (opłaty za czynsz).

Co wybrać dom jednorodzinny czy mieszkanie w bloku ?

W gruncie rzeczy wybór zależy od punktu widzenia. Natomiast jeśli chodzi o naszą firmę polecamy nasze domy gdzie można połączyć zalety dużego domu jednorodzinnego i małego mieszkania w bloku.

Zapraszamy by obejrzeć nasz katalog domów Max. Pod tym linkiem

http://domymax.pl/wp-content/uploads/2018/02/Katalog-Spomet-2018.pdf

  Nasze gotowe domy pod tym linkiem

http://domymax.pl/nasze-realizacje/

mieszkania wady i zalety

Oraz

Projekty domów znajdą państwo pod adresami

Domy klasyczne

http://domymax.pl/projekty-domow/domy-klasyczne/

Domy nowoczesne

https://domymax.pl/projekty-domow/domy-nowoczesne/

Domy pasywne

https://domymax.pl/nasze-projekty

Domy ekologiczne

https://domymax.pl/projekty-domow/domy-eko/

Domy rodzinne

https://domymax.pl/projekty-domow/domy-rodzinne

Domy Bliźniacze

https://domymax.pl/projekty-domow/domy-blizniacze/

Warto wiedzieć

Aktualne ceny mieszkań są czasem dwukrotnie wyższe niż ceny domu jednorodzinnego.