577 587 763 | 531 797 465 | 608 491 945
mateusz.chrapkowicz@domymax.pl | sabina.wadon@domymax.pl | biuro@domymax.pl

Ogrzewanie domu szkieletowego klimatyzacją typu split (pompa ciepła powietrze – powietrze)

Ogrzewanie domu szkieletowego klimatyzacją typu split (pompa ciepła powietrze – powietrze)

Wydajne ogrzewanie klimatyzacją jest dzisiaj wykonalne. Chociaż klimatyzację stosujemy przede wszystkim jako ulgę podczas upalnych dni letnich, możemy wspomagać się nimi nie tylko podczas chwilowego ochłodzenia ale również efektywnie ogrzewać podczas zimy nasz dom.

Zalety ogrzewania domu klimatyzatorem :

 

 1. Ogrzewanie klimatyzatorem w okresach przejściowych jest kilkukrotnie tańsze niż stosowanie grzejników elektrycznych. Wybierając model, uwzględnij przede wszystkim współczynnik SCOP. Informuje on o wartości wyprodukowanej przez klimatyzator energii przy poborze 1 kWh z sieci. Tymczasem klasyczna farelka odda do pomieszczenia dokładnie taką samą ilość, jaką zapotrzebowanie wykazuje dany budynek.
 2. Nowoczesne modele komponują się z niemal każdą aranżacją, pracują cicho, można je obsługiwać z poziomu dowolnego urządzenia mobilnego dzięki funkcjonalnym aplikacjom. Nie ma potrzeby uzupełniania paleniska czy składowania materiału opałowego. Z ich uruchomieniem poradzi sobie naprawdę każdy użytkownik.
 3. Nowoczesne jednostki posiadają filtry. Nie zastąpią one  co prawda oczyszczaczy powietrza, jednak są w stanie zatrzymać niebezpieczne wirusy i nie dopuszczają do rozwoju bakterii, przez które pojawiałby się nieprzyjemny zapach. Modele z wyższej półki posiadają filtry HEPA i/lub systemy jonizacji, dzięki którym powietrze wylotowe jest wolne od niebezpiecznych drobnoustrojów oraz części składowych smogu (PM2.5 i PM10).
 4. Ogrzewanie nadmuchowe ma nie wątpliwą zaletę iż ciepło jest natychmiast odczuwalne.
 5. Nie wątpliwą zaletą jest także praktyczna bezobsługowość rozwiązania jakim jest klimatyzacja. Użytkownik chcący ogrzać swój dom ma za zadanie jedynie włączyć ogrzewanie i to wszystko, tak jak w przypadku ogrzewania gazowego.
 6. Ogrzewanie nadmuchowe jest bardzo dobrym wyborem do domów szkieletowych czyli domów które są bardzo szczelne i mają bardzo małą bezwładność cieplną, a przez to ich zapotrzebowanie na ciepło jest bardzo niskie. Stąd domy modułowe można bardzo łatwo schłodzić w lecie oraz bardzo szybko nagrzać w przypadku zimy.

 

Ogrzewanie domu klimatyzacją również posiada kilka wad. Są między innymi :

 

 1. Nie równomierny rozkład ciepłego ogrzanego powietrza przez klimatyzator ze względu na zbyt zaawansowany układ pomieszczeń (jeśli w budynku zainstalowana jest tylko jedna lub 2 jednostki). Idealnym było by tutaj zastosowanie instalacji kanałowej, oraz kompletnej HVAC.
 2. Jest bardzo mało pomp ciepła powietrze – powietrze, które poniżej ujemnych temperatur utrzymują swą pełną wydajność są oczywiście wyjątki ( np. Mitsubishi z serią Diamond z technologią Hyper Heating która to utrzymuje 100 % wydajności do -15*C). Natomiast ich cena czasem jest na tyle duża, zwłaszcza w przypadku potrzeby montażu 2 jednostek iż taniej jest założyć pompę ciepła powietrze – woda .
 3.  Sporym minusem jest także to że sposób w jaki klimatyzacja ogrzewa nasz dom, eliminuje ogrzewanie C.W.U. Co podraża inwestycję która miała być co do zasady tania w eksploatacji oraz w zakupie.
 4. Szum który wytwarza jednostka na ścienna może być dla osób wrażliwych na bodźce słuchowe nie do zniesienia.
 5. Niektóre klimatyzatory posiadają histerezę w grzaniu na poziomie 2 stopni celsjusza co może być nie komfortowe dla osób które są ciepłolubne i chcą posiadać w domu stalą temperaturę 23 – 24 * C.

 

Podsumowując, w naszych energooszczędnych domach szkieletowych można zastosować ogrzewanie domu klimatyzacją. Projektami które świetnie nadają się do tego celu to domy typu max 4 oraz 3 jak i nasz najnowszy projekt prestige 3 – linki poniżej.  Natomiast aby zachować najwyższy komfort potrzebne jest wykonanie instalacji klimatyzacji kanałowej z dodatkowymi rozwiązaniami takimi jak maty grzewcze, aby zachować komfort ciepłej podłogi w pomieszczeniach gdzie mamy położone płytki ceramiczne.

https://domymax.pl/produkt/dom-max-prestige-3/