577 587 763 | 531 797 465 | 608 491 945
mateusz.chrapkowicz@domymax.pl | sabina.wadon@domymax.pl | biuro@domymax.pl

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki?

Niezależnie od tego, czy planujesz zakup nieruchomości, rozpoczęcie budowy czy po prostu chcesz poznać historię określonego gruntu, istnieje kilka sposobów, jak sprawdzić kto jest właścicielem działki. Poznaj kroki niezbędne do zidentyfikowania oraz ważne informacje, które mogą ułatwić ten proces.

Czy można sprawdzić, kto jest właścicielem działki?

Prawo dopuszcza sprawdzenie, kto jest właścicielem działki, jednak tylko w uzasadnionych przypadkach. Osoby prywatne chroni RODO, czyli Rozporządzenie o ochronie danych osobowych, dlatego dane o tym, do kogo należy dany grunt, możliwe są uzyskania tylko, kiedy mamy w tym interes prawny.

Oznacza to, że tylko osoba, która nabyła prawa do spadku lub wierzyciel będą mieć dostęp do tak poufnych informacji. Nie dotyczy to osób, które chcą poznać właściciela tylko po to, aby zakupić nieruchomość. Zatem, jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki?

Jak i gdzie sprawdzić do kogo należy działka?

Najprostszy sposób na uzyskanie kontaktu do właściciela, w celu zakupu działki to odszukanie czy nie została ona wystawiona na sprzedaż z pomocą ogłoszenia. W takich sytuacjach najczęściej w ofercie widnieje kontakt do sprzedawcy lub do pośrednika.

Jeśli takiej możliwości nie mamy, a bardzo zależy nam na poznaniu osoby, do której należy grunt, możemy pójść oficjalną drogą, czyli skorzystać z pomocy starostwa czy prezydenta miasta w celu weryfikacji księgi wieczystej. Domniemanie wiarygodności ksiąg sprawia, że informacje w nich są rzetelne. A jak sprawdzić kto jest właścicielem działki online? Ministerstwo Sprawiedliwości otwiera nam drzwi do Elektronicznych Ksiąg Wieczystych – szybki sposób na poznanie prawdziwego właściciela.

Jak ustalić właściciela działki w ewidencji gruntów?

Wniosek o wypis z rejestru gruntów to pierwszy krok w poznaniu całej historii danej działki. Starostwo powiatowe lub urząd miasta są miejscami, gdzie jest możliwość złożenia tego dokumentu. Nowoczesność sprawia, że możemy to zrobić także online. Po opłaceniu należności, wypis jest gotowy w kilka dni. Co znajdziemy w nim? Dane właściciela, położenie i inne istotne informacje. Uwaga! Bez interesu prawnego organ może odmówić wydania dokumentu, co uniemożliwi nam poznanie osoby zarządzającej. W przypadku zakupu otrzymamy jedynie informacje o działce, bez danych osobowych.

Jak znaleźć właściciela działki w księdze wieczystej?

Wniosek o wypis z rejestru gruntów to pierwszy krok do sprawdzenia, kto jest właścicielem działki. Po opłaceniu należności, wypis jest gotowy w kilka dni. Co znajdziemy w nim?

  • dane właściciela,
  • położenie i powierzchnię,
  • rodzaj użyteczności gruntowej,
  • oznaczenia ksiąg wieczystych.

Jednak podobnie, jak w przypadku wypisu z ewidencji gruntów, organ może odmówić wydania niezbędnych dokumentów.

Jak sprawdzić kto jest właścicielem działki bez numeru księgi wieczystej?

Czasem nie dostajemy księgi wieczystej lub nie mamy prawnych podstaw, by sprawdzić właścicieli działki. Jak więc ustalić, do kogo należy działka bez numeru księgi? Niestety, legalnie to niemożliwe. Prawo chroni prywatność obywateli, uniemożliwiając dostęp do takich informacji osobom trzecim.

Jak interpretować pozyskane informacje?

Interpretacja pozyskanych informacji z księgi wieczystej oraz innych dokumentów dotyczących nieruchomości gruntowej jest kluczowa dla osób zainteresowanych daną działką. Nie ogranicza się ona jedynie do ustalenia właściciela, lecz może zawierać wiele istotnych detali. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na numer KW, składający się z kodu wydziału, numeru księgi oraz cyfry kontrolnej.

W Dziale I znajdują się istotne poddziały: “Oznaczenie nieruchomości” oraz “Spis praw związanych z własnością”. Dział I-O zawiera informacje o numerze działki, jej identyfikatorze, lokalizacji, powierzchni użytkowej oraz sposobie korzystania z niej. Natomiast Dział I-Sp jest kluczowy dla potencjalnych nabywców, gdyż zawiera informacje o służebnościach przejazdu czy korzystania z infrastruktury.

Dział II ujawnia informacje o prawie własności do nieruchomości, a także użytkowaniu wieczystym, które daje podobne prawa, ale nie jest tożsame z własnością. Dział III obejmuje prawa, roszczenia i ograniczenia, np. służebności gruntowej czy informacje o egzekucji z nieruchomości. Dział IV dotyczy wpisów hipoteki, umownych lub przymusowych.

Gdzie jeszcze możemy znaleźć informacje o właścicielu wybranej działki?

Chcesz sprawdzić informacje o działce online? Odwiedź geoportal.gov.pl, gdzie znajdziesz bazę danych o działkach. To proste: przeglądaj mapę lub wybieraj działki z katalogu. Po kliknięciu dowiesz się numeru działki, jej powierzchni, obrębu, oznaczenia TERYT, województwa, powiatu, gminy i rodzaju. Niestety, nie poznasz właściciela działki ani numeru księgi wieczystej.

Ile kosztuje sprawdzenie właściciela działki?

Opłaty związane z uzyskaniem potrzebnych dokumentów:

  • wersja elektroniczna wypisu z ewidencji gruntów – 140 zł, wydruki – 150 zł,
  • uproszczony wypis z jednej działki ewidencyjnej – 15 zł,
  • odpis zwykły księgi wieczystej – 20 zł,
  • odpis zupełny – 50 zł
  • wyciąg jednego działu – 5 zł.