Mikrowentylacja – Sposobem na zaparowane okna

Mikrowentylacja – Sposobem na zaparowane okna

  Zaparowane okna? My znamy przyczynę!

 

Zimą bardzo często zdarza się, że w naszym w domu są zaparowane okna. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy to paradoksalnie zbyt szczelna stolarka oraz nieodpowiednie wietrzenie . By pozbyć się problemu, nie musimy jednak otwierać okien na oścież i wpuszczać do domu mroźnego powietrza. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które nie wychłodzą wnętrza, a przy tym pomogą usunąć z niego parę, wilgoć.

Na czym polega mikrowentylacja ?

Mikrowentylacja, stosowana dość szeroko w oknach pionowych, polega na zluzowaniu uszczelki poprzez wprowadzenie dodatkowego, blokowanego przez okucia położenia skrzydła. Skrzydło okna wyposażonego w mikrowentylację może być w zależności od potrzeby całkowicie zamknięte, otwarte lub minimalnie uchylone. Powietrze powinno się przedostawać szczeliną powstałą w wyniku uchylenia skrzydła i zluzowania uszczelki.

 

Co zrobić by poprawić mikrowentylację?

Nawiewniki to urządzenia montowane w górnej części okna są one poniekad odpowiedzią na to by poprawić mikrowentylację. Pozwalają one na wentylację pomieszczenia bez uchylania okien. Najczęściej stosuje się dwa rodzaje nawiewników – higrosterowalne i ciśnieniowe.

Pierwsze reagują na zmiany wilgotności w pomieszczeniu, drugie natomiast wyrównują różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz.

Montaż nawiewników w górnej części okna powoduje, że zimne powietrze z zewnątrz miesza się z cieplejszym przy suficie, a gdy opada ma już temperaturę pokojową.

Dzięki temu nie będziemy odczuwać nieprzyjemnego chłodu.

 

Rekuperacja ścienna kolejny pomysł na poprawienie wentylacji w budynku

Wielką zaletą systemu rekuperacji jest czyste i zdrowe powietrze pozbawione kurzu, pyłu i alergenów. Specjalne filtry umieszczone w rekuperatorze wychwytują powyższe cząstki a my możemy cieszyć się znacznie lepszą jakością powietrza w naszym domu. Szczególnie jeśli cierpimy na astmę lub mamy skłonność do alergii, a jest to coraz częstszy problem wielu osób.

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Za jej główne zalety uważa się przede wszystkim ograniczenie strat ciepła na wentylacji. Szacuje się, że przez grawitacyjną wymianę powietrza w domu tracimy nawet połowę wytworzonego, a więc i opłaconego przez nas ciepła. Rekuperacja ma za zadanie odzyskać to ciepło bez mieszania się strumienia powietrza wypływającego z napływającym.

Rekuperacja niesie ze sobą szereg bardzo komfortowych rozwiązań i udogodnieniń codziennego funkcjonowania. Staje się też coraz częściej koniecznością. Zwłaszcza w kontekście budownictwa energooszczędnego. Za komfort trzeba oczywiście płacić. Pełnowymairowa instalacja łącznie z kosztem zakupu urządzeń należy do najdroższych w zakresie wentylacji. Nie można przy tym pominąć faktu, że jej działanie rówież kosztuje, a praca musi być ciągła. Stąd też pojawienie się na rynku elementów mających zapewnić porównywalny komfort ale znacznie tańszych i łatwiejszych w montażu, czyli mini rekuperatorów pokojowych nazywanych też ściennym.

Chcesz dowiedzieć się więcej o typach rekuperacji. Wejdź w tego linka i dowiedz się więcej!

 

Minusy Mikrowentylacji

Stopień wentylacji przy mikrowentylacji jest nieznany, niepowtarzalny, niekontrolowany i w istotny sposób zależy od dokładności montażu okna oraz od trwałości uszczelki.

Podobnie jak typowa wentylacja grawitacyjna, mikrowentylacja jest uzależniona od warunków zewnętrznych takich jak naprzykład wiatr bądź temperatura. Chłodne powietrze wpływa dużą częścią obwodu skrzydła okna dając wyczuwalne zimne strumienie, mogące oprócz dyskomfortu zakłócać pracę zaworów termostatycznych w przypadku grzejników usytuowanych pod oknami.

Zimne powietrze wykorzystuje przestrzeń pomiędzy uszczelkami, zmieniając rozkład temperatur wewnątrz profilu okna, co w konsekwencji przy dużych mrozach może prowadzić do wykraplania pary wodnej na powierzchni ramy okna oraz przymarzania uszczelki uniemożliwiając jego zamknięcie.

Jeśli pada deszcz i wieje wiatr, uchylone okno przecieka. Asymetrycznie zaryglowane skrzydło łatwiej ulega deformacji, zwłaszcza że występują w nim duże naprężenia mechaniczne i cieplne.

Praktyka pokazuje, że pozycja mikrowentylacji jest rzadko używana, a wietrzenie najczęściej odbywa się poprzez całkowite otwieranie okna, powodujące znaczną ucieczkę ciepła z budynku.